Blog naszacukrzyca.pl

Reklama

Glukometr nowej generacji! Sprawdź!

O cukrzycy w Sejmie

O cukrzycy w Sejmie. Wystawa „Rzucamy wyzwanie cukrzycy. Walczymy o dłuższe życie z cukrzycą”. Odbędzie się też debata dotycząca cukrzycy typu 2 i przeciwdziałania jej konsekwencjom. Następnie kolejne posiedzenie Parlamentarnego zespołu ds Cukrzycy zatytułowane „Cukrzyca – jeden z najistotniejszych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jak przeciwdziałać konsekwencjom?”

Lidia Gądek przewodnicząca Zespołu mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej: o ile cały system opieki nad osobami z cukrzycą typu 1, a szczególnie nad dziećmi, jest w Polsce na poziomie europejskim – może poza drobnymi kwestiami – o tyle mamy olbrzymi problem z cukrzycą typu 2. Dotyczy ona ogromnej liczby osób – ponad 2 milionów. Nie mają oni tak gwałtownych objawów jak chorzy z cukrzycą typu 1, dlatego zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już dość mocno zaawansowana i pojawiają się powikłania. Innym problemem w leczeniu cukrzycy typu 2 jest brak kompleksowej opieki nad pacjentami.

Inicjatorem wydarzenia jest Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy. Partnerami są: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. W spotkaniu wezmą udział m.in.: parlamentarzyści, krajowy konsultanci w dziedzinie kardiologii, diabetologii oraz medycyny rodzinnej, prezesi Polskich Towarzystw: Diabetologicznego i Kardiologicznego, a także przedstawiciele strony rządowej oraz organizacji pacjentów.