Blog naszacukrzyca.pl

Reklama

Glukometr nowej generacji! Sprawdź!

Mniej glutenu więcej cukrzycy?

Dieta uboga w gluten może sprzyjać rozwojowi cukrzycy. Tak twierdzą eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którzy biorą udział w spotkaniu naukowym Towarzystwa w amerykańskim mieście Portland.

Naukowcy obserwowali prawie dwieście tysięcy ludzi przez trzydzieści lat. Ci, którzy spożywali najwięcej glutenu mieli o trzynaście procent mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę, niż ci, którzy spożywali go najmniej, czyli poniżej czterech gramów dziennie.

Zdaniem autorów badań kluczowy jest tu błonnik: jest on znaną substancją, która chroni przed cukrzycą, a ten, kto je mniej glutenu ten przy okazji zwykle ogranicza spożycie błonnika. Autorzy badań przypominają, że gluten jest nietolerowany tylko przez niewielką grupę osób chorych na celiakię.

Dla znakomitej większości ludzi jest bezpieczny i – jak piszą naukowcy – nie ma żadnych danych wskazujących, że zmniejszenie spożycia glutenu pozytywnie wpływa na zdrowie.

IAR

  • stop_cukrzycy

    Warzywa, które można jeść bez ograniczeń: cykoria, cukinia, ogórki świeże i kwaszone, rzodkiewka, kapusta pekińska i kwaszona, wszelkie odmiany sałaty, szczypiorek, szpinak, szparagi, świeże grzyby, boćwina, cebula, kabaczek, kalafior, papryka zielona, pomidory, seler naciowy, szczaw i brokuły. Można jeść je bez ograniczeń także pomiędzy posiłkami, ponieważ mają mniej niż 6 g cukrów w 100 g. Dowiedz się więcej na http://www.stopacukrzycowa.org.pl