Blog naszacukrzyca.pl

Reklama

Glukometr nowej generacji! Sprawdź!

Generacja trzustki. Świnia pomoże człowiekowi

Mamy nowe, dość nietypowe rozwiązanie problemu cukrzycy. Otóż jest to generacja trzustki. Wiąże ona z przeszczepami, a właściwie z problemami z odrzucaniem przeszczepów. Naukowcy próbują znaleźć i na to rozwiązanie. Z pomocą świni.

Chcielibyśmy generować taki narząd u świni. Będzie go można przeszczepić człowiekowi bez odrzucania organu. To jest przyszłość w leczeniu cukrzycy. Tworzone są chimery świń beztrzustkowych, wydaje się zatem, że możliwe jest również wygenerowanie świni, która nie będzie odrzucała komórek trzustki człowieka, a to pozwoli na pozyskanie organu, którego człowiek nie będzie odrzucał. Nie będzie wówczas potrzebne leczenie immunosupresyjne – mówi specjalista Prof. Edward Franek z Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN.

Jak to będzie wyglądało? Już w zeszłym roku Japończycy ogłosili, iż są gotowi do takich prac. Profesor Hiromitsu Nakauchi, pracownik Uniwersytetu Tokio opisywał sposób uzyskania takiego organu następujaco: Sam proces polega na wprowadzeniu ludzkiej komórki macierzystej do embriona zwierzęcia – najprawdopodobniej świni, aby stworzyć zmieniony genetycznie zarodek, który będzie następnie mógł zostać wszczepiony do macicy zwierzęcia.

Embrion będzie przeradzał się powoli w organ ludzki – trzustkę, nerkę, a nawet serce, w miarę jak zwierzę będzie rosło. Gdy nastąpi ubój dorosłego już zwierzęcia, narządy będzie można pobrać i przetransplantować człowiekowi, który będzie tego potrzebował.

Pierwszym organem, jaki chcą wyhodować naukowcy, będzie ludzka trzustka, ponieważ jest to stosunkowo mało skomplikowany organ, a udoskonalenie tej technologii może już wkrótce przynieść ratunek i nadzieję milionom ludzi borykającym się na co dzień z cukrzycą.

Czy chciał(a)byś mieć nową trzustkę wyhodowaną w ten sposób?

Pozdrawiam

Kostek

źródło: rynekzdrowia.pl/tylkomedycyna.pl

promo_774_120_px 

  • Tomik

    każde rozwiązanie zaczyna sie od testów na zwięrzętach więc czy będzie to szczur czy świnia wszystko jedno. Biorę wszystko!