Blog naszacukrzyca.pl

Reklama

Glukometr nowej generacji! Sprawdź!

„Fejs” terapia

Wielu z nas, „słodziaków”, zarówno tych stażowych jak i nowych szuka informacji i porady wszędzie gdzie się tylko da. Szukamy czasem wsparcia, potwierdzenia, że nasz tok myślenia czy działania jest prawidłowy.

Ostatnio łatwiej jest spotkać się wirtualnie niż w realnym świecie twarzą twarz. Coraz mniej sięga się po klasyczne źródła wiedzy, jakimi są książki, poradniki, broszury itp. „Wujek Google” stał się dla wielu wyrocznią, a portale społecznościowe głównym centrum nie tylko rozrywki, ale i wymiany informacji, wiedzy czy swego rodzaju psychoterapii.

Każdyz nas zapewne ma swoje „za” i „przeciw” jeśli chodzi o takie portale czy fora dyskusyjne. Jedno jest pewne, właśnie na tych portalach najłatwiej jest znaleźć diabetykowi kogoś do pogawędki na cukrzycowy temat, podyskutować, wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Dla mnie najważniejsze jest to, że portale społecznościowe dają zwłaszcza nowym słodziakom coś, co jest bardzo im potrzebne na początku choroby – wsparcie i pokazanie, że bycie słodkim nie jest czynnikiem wykluczającym ze społeczeństwa, że daje im swego rodzaju poczucie przynależności do diabetyków, która jest na pewno przydatna w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

W dzisiejszych czasach portale społecznościowe  mają dość dużą moc podnoszenia na duchu, wspierania w kłopotach. Pomagają znów uwierzyć w siebie, dowartościować, zweryfikować posiadaną wiedzę na dany temat. Wszystko oczywiście ma pozytywne działanie, gdy korzystanie z takiego portalu odbywa się z ”głową na karku”.

Uważam, że należy się plus takim portalom za działanie terapeutyczne. Każdy dobrze wie, że nie jesteśmy narodem, który chętnie bez oporów korzysta z fachowej pomocy psychologicznej. Najzwyczajniej nadal jest to odbierane negatywnie, a potrzebującym takiej właśnie pomocy jest wstyd, że takowej potrzebują.

Portale społecznościowe są miejscem gdzie można się pożalić, przyznać się, że człowiek sobie z czymś nie radzi. W naszym słodkim przypadku z chorobą, z wszystkimi wzlotami i upadkami, jakie jej towarzyszą, z chorobowymi dołkami, strachem. Tam można znaleźć zrozumienie, pocieszenie, możemy zostać zmotywowani lub wstrząśnięci porządnie, by ocknąć się i wziąć za siebie i swoją chorobę.

Ról portalów społecznościowych jest wiele, wielu diabetyków, wiele zdań, doświadczeń. Dla nowych diabetyków cel jeden – odnaleźć się w nowej słodkiej „rzeczywistości” i prawie bezboleśnie nadal pozostać „normalsem”.

Jestem za tą „fejs” terapią. A Wy?

Marta Furmaniak

_________________________________________________________________________

POZNAJ SPOSÓB NA SAMOKONTROLĘ – Testuj aplikacje bezpłatnie przez 14 dni!

Zobacz także:

Ceny insulin od 1 lipca 2014
Ceny pasków od 1 lipca 2014
Ceny leków doustnych od 1 lipca 2014
Bioniczna trzustka zamista pompy insulinowej?
NFZ: Nowe druki na wkłucia od 1 lipca 2014
Stymulator zamiast zastrzyków z insuliną
Ogólnopolski Dzień Diabetyka 2014. Obchody w Ostródzie.
Jak bezpiecznie przetrwać upały?
Samsung Simband: poziom cukru z zegarka
Przyznano stypendia sportowe dla diabetyków

___________________________________________________________________

Aby zarejestrować Konto Użytkownika serwisu naszacukrzyca.pl i korzystać z wielu aplikacji dla diabetyków:
1. Wejdz na strone www.naszacukrzyca.pl
2. Kliknij „Zarejestruj” w prawym górnym rogu a potem wybierz jeden z pakietów: Biały – bezpłatny, Błękitny lub Niebieski. Podaj adres e-mail i kliknij „Kup”. Dokonaj płatności.
3. Na podany mail dostaniesz link aktywacyjny. Potem rejestracja już przebiega standardowo.
4. Dokonaj Ustawień Konta i Ustawień Dzienniczka
5. Korzystaj!naszacukrzyca.pl – codziennie łatwiej!Gdyby pojawiły się kłopoty prosimy o kontakt kontakt@naszacukrzyca.pl.
  • P.A

    Droga Marto kiedy byłam na początku słodkiej drogi tylko na fejsie znalazłam pomoc. Bez tego bym zginęła moja lekarka raczej lakonicznie podchodziła do tłumaczenia na czym polega choroba, a jeszcze mniej tłumaczyła jeżeli chodzi o insuliny. To ty mi tłumaczyłaś czym się różni insulina krótko działająca od długo działającej

  • Krystyna

    Terapia przez Fejsa to nie. Co innego zapytać znajomych o to jak przechowac insuline w samolocie albo jak dostać dofinansowania na wczasy rehabilitacyjne. ale żeby pytać do dawki insulin? FB to nie gabinet. ..