Blog / Nasza cukrzyca

Reklama

zachowanie

Różne oblicza zachowań cukrzyka

Wszyscy doskonale wiemy, że od poziomu naszej glikemii może zależeć nasz nastrój, zachowanie. Często objawy hipo i hiperglikemii są nam doskonale znane, ale zastanawialiście się może czasem jak nasz nastrój wpływa na poziomy cukru i na to jak odbierają nas inni?

Gdy świetnie się bawimy, mamy dobry humor, pozytywny nastrój wówczas nasze cukry i samopoczucie są super. Dobrym przykładem odbicia naszego nastroju w glikemii jest choćby śmiech. Trzeba pamiętać jednak, że np. jeśli ktoś nas rozbawi lub rozśmieszy w taki sposób, że łzy ze śmiechu lecą po policzkach, brzuch już boli a śmianie się trwa długo i intensywnie to musimy liczyć się z efektem, jakim jest niedocukrzenie. Kto siebie obserwuje ten doskonale wie, że śmiech to też wysiłek fizyczny i, że intensywne śmianie zakończyć się może u niego spadkiem glikemii.

Innym ciekawym zachowaniem u cukrzyka, które znam z autopsji, jest tzw. głupawka. Każdy wie, na czym ona polega. Zachowanie dorosłego człowieka staje się infantylne, głupkowate, a pomysły i wygłupy są po prostu istnie wzięte z rozumu przedszkolaka. W taki sposób czasem ja osobiście reaguję na bardzo, ale to bardzo wysokie poziomy glikemii. Dobrze, że zdarzają się one u mnie bardzo rzadko, gdyż aż strach pomyśleć, jak co by się działo, gdyby te poziomy utrzymywały się cały czas. Gdy chodzimy zdołowani, smutni, umartwieni, po prostu jak cień człowieka też musimy się liczyć z gorszymi wynikami. Nasze kiepskie samopoczucie psychiczne wcale nie pomaga utrzymać dobrego samopoczucia fizycznego.

U każdego z nas, słodziaków indywidualnie obserwujemy, kto jak reaguje na wahania, glikemii. Jedni płaczą przy niskich cukrach, inni przy wysokich. Jedni stają się drażliwi przy niskich, inni przy wysokich. Wszystko to zależy indywidualnie od danej osoby.

Ogólnie rzecz biorąc wszystko ma swoje odbicie, czy to w poziomach glikemii, czy też w nastroju. Ale jak na te różne zachowania reagują inni „niesłodcy”? Reakcje są różne.

Gdy zachorowałam, pierwsze tygodnie były u mnie płaczliwe. Stałam się bardzo przewrażliwiona na to, co mówią o mnie inni, wszystko odbierałam zbyt przesadnie. Tak, więc odbierana byłam, jako ciągła marudziara i beksa. Ja oczywiście wiedziałam, że zmiany nastroju są spowodowane zmianami poziomu glikemii. Natomiast trzeba było uświadomić moje otoczenie, że ja sama nie odpowiadam za takie czy owe zachowanie, lecz dokładało do niego dużo to, z jaką glikemią wówczas funkcjonowałam. Gdy to zostało już w moim otoczeniu wytłumaczone, wszystko w relacjach międzyludzkich wróciło do normy.

Często jednak słyszę pewną przyklejoną łatkę do cukrzyków, że są to osoby łatwo denerwujące się i agresywne. Ta łatka niestety funkcjonuje nadal w naszym społeczeństwie, mimo, że tak wiele się tłumaczy i mówi o skutkach naszej choroby. Może, dlatego że częściej są brane pod uwagę tylko te czysto fizyczne dolegliwości, a tym psychicznym poświęca się mniej uwagi. W każdym bądź razie każdy doskonale z nas słodziaków wie, że potrafimy być agresywni lub nerwowi, ale jest to wynik często silnego niedocukrzenia, a nieposiadanej przez nas takiej cechy charakteru. Jednak większość społeczeństwa nie zdaje sobie z tego sprawy. Wynika to po prostu z ich niewiedzy. Zresztą myślę, że jest wiele cech charakteru, które w wyniku skaczącego, rozchwianego poziomu glikemii po prostu się u nas potęgują, lub po prostu pojawiają, mimo, że wcześniej ich nie posiadaliśmy.

Bardzo często nasze silne niedocukrzenia w miejscach publicznych a co za tym idzie specyficzne nasze zachowanie odbierane jest jak u osoby pod wpływem alkoholu, ponieważ się chwiejemy, jesteśmy agresywni i bełkoczemy. Szkoda, że nasze społeczeństwo jest tak niedouczone i szufladkuje nas według tego, co widzą a nie, co wiedzą. Dlatego trzeba je uświadomić nie tylko o skutkach fizycznych naszej choroby, ale również o tym jak potrafi się zmienić nasza psychika pod wpływem wahań w cukrzycy.

Marta Furmaniak

Zobacz także:

Opowieści diabetyków – czyli o stygmacie cukrzyka
Gdy diabetyk pracy szuka
Dzienniczek samokontroli w kieszeni

___________________________________________________________________

Aby zarejestrować Konto Użytkownika serwisu naszacukrzyca.pl i bezpłatnie korzystać z wielu aplikacji dla diabetyków:

1. Wejdz na strone www.naszacukrzyca.pl
2. Kliknij „Rejestracja” w prawym górnym rogu a potem wybierz pakiet Błękitny – kliknij „Załóż”,  Pakiet jest bezpłatny do 30 września 2012 i podaj maila.
3. Na podany mail dostaniesz link aktywacyjny. Potem rejestracja już przebiega standardowo.

Gdyby pojawiły się kłopoty prosimy o kontakt kontakt@naszacukrzyca.pl.